Baretki odznaczeń – to wąskie paski wstążki, barwy przewidzianej dla danego orderu lub odznaczenia, noszone namundurze zamiast pełnej odznaki.
Układ barw na baretce jest zwykle identyczny z układem barw wstążki przewidzianej dla danego odznaczenia. Szerokość baretki równa jest zazwyczaj szerokości wstążki stosowanej w najniższej klasie danego orderu lub odznaczenia. Według polskich przepisów, wysokość baretki wynosi 8 mm, a baretkę nakłada się na podkładkę sukienną koloru czarnego, która powinna być o 2 mm dłuższa i szersza od samej baretki.
Baretki nosi się nad lewą kieszenią munduru w kolejności określonej przez starszeństwo odznaczeń, np. jeśli aktoś posiada medal złoty, srebrny i brązowy - nosi baretkę tylko medalu złotego.
Zasady te reguluje „Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorówrysunkowych, oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń. (Dz.U. Nr 90, poz. 452 z późniejszymi zmianami)
Zgodnie z tym rozporządzeniem w jednym poziomym rzędzie umieszcza się nie więcej niż cztery baretki.
Baretka została umieszczona na metalowej blaszce i może zostać przymocowana do munduru na dwóch łatwych do montażu i demontażu pinach.